Ana Sayfa » Spor » Yenilmez armada

Yenilmez armada

Yenilmez Armada nedir? Bu soru son dönemlerin en çok tartışılan ve tarihi merak edilen sorularından biri. Spor kulüplerinden siyasetçilere birçok alanda yakıştırmaların da kaynağı olan bu sıfat tamlamasının bilinen ve bilinmeyen yönlerini bu yazıda derledik.
Galatasaray, Adana Demirspor ve son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için kullanılan bu yakıştırmanın tarihi 16. yy İspanya'sına dayanır. İspanyol Yenilmez Armadası karşılaştığı direniş ve hava muhalefeti karşısında yenik düşse de Yenilmez Armada yakıştırması yüzlerce yıl sonra kullanılmaya devam eder.

Öncelikle armada'nın kelime anlamına bakacak olursak; İspanyolca'dan dilimize geçen bu kelime 'silahlanmış' kelimesinden türemiştir. Armada'nın dilimizdeki tam karşılığı ise donanma demektir. İspanyol donanması yani armadası tarihin en güçlü donanmaları arasında bilinir. Dolayısıyla zamanla İspanyol Yenilmez Armadası olarak anılan bu donanma 1588 yılında işgal etmek için İngiltere'ye doğru 131 savaş gemisiyle yola koyulur. Emri veren II. Kral Felipe'dir. Fakat donanma yani Yenilmez Armada İngilizlerin sert direnişiyle karşılaşır. Aynı süreçte yaşanan fırtınadan da ağır darbe alan donanma bozguna uğrar. Gerçekleşen fırtına aynı zamanda Protestan Fırtınası olarak da anılır. Burada büyük güç kaybeden donanma 1600'lü yıllarda da Hollanda'ya yenilir. Bu yenilgiden sonra kontrollü büyüme kararı alır.

Yenilmez Armada'nın yenilgisinde Osmanlı rolü olduğu iddiaları da son yılların tartışma konuları arasında yer aldı. Birçok sitede İngiltere'den Osmanlı'ya yardım istediklerinin yazılı olduğu bir mektup gitmiş olduğu ve bu mektuba cevaben kimi sitelerde Osmanlı'nın İspanyol Armadası'nı İngiltere kıyılarında hilal taktiği ile yendiği yazılmakta kimi sitelerde ise İspanyol Donanmasını Akdeniz'de oyaladığı İngiltere'ye avantaj sağladığı yazılmaktadır. Hatta Portsmouth Futbol Kulübü'nde yer alan hilal ve çok köşeli yıldızı buraya bağlayanlar da olmuştur. Fakat Portsmouth şehri bu amblemi çok öncesinden zaten kullanmaktadır.

1940'lı yıllara gelindiğinde ise Yenilmez Armada lakabı Galatasaray Basketbol Takımı için kullanılmaya başlandı. 1940 ve 1950'li yıllarda üst üste başarılar kazanan Galatasaray Basketbol takımı için denizde sayısız savaş kazanan Yenilmez Armada kullanılmaya başlandı.

Birçok takım Yenilmez Armada lakabını kendine mal etmek istese de bu lakabı gerek kavramsal olarak gerek başarıları ile en çok hak eden takımların başında Adana Demirspor gelir. En çok bilineni de Adana Demirspor'dur. Hikayesi ise bu takımı yalnızca seri başarılar yaşamanın ötesine taşır.

1938 senesinde Adana Belediye Başkanı Turhan Cemal Beriker ve Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salih Saray'ın girişimleri sayesinde Adana'da yüzme havuzu yapılması kararlaştırıldı. Havuzun açılması ile 1942 yılından itibaren bölge karması adı altında yarışlara katılan Adanademir SK yüzme ve sutopu takımı, Muharrem Gülergin'in önderliğinde 17 yıl hiç yenilmeden, 22 yılda tek mağlubiyetle toplamda 29 kez Türkiye şampiyonu oldu. Takım sonrasında İstanbul ve tüm Türkiye'de taraflı tarafsız herkes tarafından Yenilmez Armada olarak anılmaya başlandı.
Adana Demirspor, Adana'nın kanallarında yüzme öğrenip daha sonra havuzun açılması ile milli takım forması giyen 40'a yakın efsane sporcuyu bünyesinde barındırdı.

Manş Denizi'ni birçok ülkenin sporcuları geçmiştir ancak rekor Adanademir SK sporcusu Erdal Acet'indir. Manş'ı ilk denemesinde hem de 9 saat 2 dakikalık derecesi ile rekor kırarak geçen Erdal Acet ayrıca 8 kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Maratonu'nu 5 kez kazandı.

YSK'nın Mayıs 2019'da yenilenmesine karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından Adana Demirspor'un Yenilmez Armada'sına gönderme yapılarak tamam yeniden oynayalım paylaşımları sosyal medyanın gündemine oturdu. Dr. Nihat Korkut Baysal'dan alıntılanarak yapılan paylaşımlarda DSİ kanallarında antrenman yaparak kendini geliştiren sporcuların hikayesi anlatılır. Türkiye finallerinde yenilgiyi kabul edemeyen takımın türlü bahaneler ileri sürmesi üzerine Muharrem Gülergin; “Tamam lan girin suya baştan oynuyoruz” der. Adana Demirspor bu kez 12-0 kazanır.

İstanbul seçimlerinin yenilenecek olmasının ardından seçimi Ekrem İmamoğlu'nun kazanacağı düşüncesindeki sosyal medya kullanıcıları Ekrem İmamoğlu'nun 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimlerden Yenilmez Armada unvanı ile çıkacağı görüşünü paylaşıyorlar.

yenilmez armada kimdir, yenilmez armada tarihi, adana demirspor yenilmez armada, galatasaray yenilmez armada, ekrem imamoğlu, demirspor yüzme, galatasaray basketbol,
17.05.2019 Spor

Yorum Yaz

İsminiz:


Yorumunuz:
  1. Da da da - 18.05.2019 22:29
    Hayır Yenilmez Armada benim
1 ile 1 arası gösteriliyor. Toplam: 1 yorum
Yorumlar Yükleniyor
 

Kişi yaptığı yorumdan kendisi sorumludur.