Ana Sayfa » Tarih » Sultan Galiyev Kimdir?

Sultan Galiyev Kimdir?

Mirsaid Sultangaliyev 13 Temmuz 1892 Elimbetova, Başkurdistan'da doğdu. Asıl adı Mîr Said Sultan (G)Alioğlu olmakla birlikte Galiev olarak tanındı. Babası öğretmen olan Mir Said Haydar Galiyev'in 12 çocuğundan biridir. Annesinin adı ise Aynilhayat Hanım’dır.

İlk eğitimini doğduğu köyde alan Galiyev sonrasında 1907'den itibaren Kazan’da Tatar Pedagoji Enstitüsü’nde eğitimine devam etti. Daha sonrasında ise 1912 yazında Moskova'da Yaz Pedagoji kurslarına gitti ve Tatar köylerinde öğretmenlik yaptı. İleri zamanlarda ize gazeteci kimliği ile Kazan, Ufa, Bakü gibi çeşitli şehirlerde görev yaptı.

Sultan Galiyev 1917 Bolşevik İhtilâli’nin dört büyüğünden biridir. 1917 Şubat devriminde Bütün Rusya Müslüman Hareketi’nin sol kanadında yer aldı. 1920 yılında Zeki Velidi (Togan) ve bir grup önde gelen müslüman aydınla Turan Federe Sosyalist Devleti oluşturmayı amaçlayan İttihat ve Terakkî adlı örgütü kurdu. 1923’te burjuva milliyetçisi olmak, Türkiye ve İran gibi ülkelerde bağlantılar tesis ederek Sovyetler’in milletler politikasına karşı faaliyette bulunmak gibi ithamlarla tutuklanarak yargılanan Galiyev aynı yıl içerisinde devrime olan büyük katkılarından dolayı serbest bırakıldı. Hayatına dair çoğu bilgileri 1923’te kendisinin kaleme aldığı “Ben Kimim” başlıklı otobiyografisinden bilmekteyiz.

SBKP(B)'nin 30 Nisan 1990 tarihinde aldığı "iade-i itibar" kararına göre Sultangaliyev'in son tutuklanma tarihi 19 Mart 1937'dir. 8 Aralık 1939 tarihinde ölüm cezasına çarptırılmış ve 28 Ocak 1940'ta Moskova'daki Lefortovo Hapishanesi'nde kurşuna dizilerek idam edilmiştir. Ancak kimi kaynaklar bu bilgileri güvenilmez bulmaktadır.

sultan galiyev kimdir, mirsaid sultangaliyev,
23.8.2021 Tarih

Yorum Yaz

İsminiz:


Yorumunuz:
(Küfür ve Tehdit içeren yorum sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. IP Adresleri anlık olarak kaydedilmektedir.)
Yorumlar Yükleniyor
 

Kişi yaptığı yorumdan kendisi sorumludur.
İstek ve Şikayetleriniz için E-mail:admin{et}sensiz.com