Ana Sayfa » Tarih » Kulucahisar Kalesi Nerede? Ne Zaman Fethedildi?

Kulucahisar Kalesi Nerede? Ne Zaman Fethedildi?

Kuruluş Osman isimli dizide gündeme gelen Kulucahisar Kalesi fethi insanların fethin gerçek tarihini ve yaşananları merak etmesini sağlamıştır. Osmanlı devletinin (beyliğinin) kuruluş yıllarında yapılan bu fethe dair merak edilenler şunlardır;
Kulucahisar Kalesi Nerede?

Kulucahisar Kalesi İnegöl ve Söğüt arasında yer alan bir kaledir. Konum itibariyle Emirdağ etiklerinde yer alır. Osmanlı devletinin Söğüt sınırlarında yer alması kalenin de devletin kurulumuyla ilk fethedilen yerler arasında yer almasını sağlamıştır. Kalenin alınması yaşanan savaş sonrasında olmuştur.

Kulucahisar Kalesi Ne Zaman Fethedildi?

Kulucahisar Kalesi’nin fetih tarihi 1285 yılıdır. Kalenin fethedilmesi için Osmanlı beyliği ile Bizans savaş yapmıştır. Bu savaş sonucunda Osmanlı beyliği savaşı kazanmış ve kalenin fethini gerçekleştirmiştir. Fetih ise Osman Bey’in yeğeni olan Savcı Bey’in oğlunun (Bay Hoca) Ermeni Beli Muharebesi’nde şehit düşmesi üzerine yapılmıştır. Emirdağ eteğinde yer alan kaleye 300 kişi ile gece baskını düzenlenmiştir. Yapılan baskın ve savaş sonucunda kale Osmanlı’nın eline geçmiştir. Baskın sırasında kale tahrip edilmiş ancak kale çevresinde bulunan halkın Osmanlı’yı kabul etmesi üzerine onlara zarar verilmemiştir. Ancak halk fetih sonrası esir alınmıştır.

Kulucahisar Kalesi’ni Kim Fethetti?

1285 yılında yapılan fethi gerçekleştiren isim Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’dir. Beylik döneminde yapılan bu fetihte Osman Bey’e 300 kişilik bir ordu eşlik etmiştir.

Kulucahisar Kalesi Fethinin Önemi

Tarihi Kulucahisar Kalesi’nin fethinin Osmanlı ve Türk tarihi açısından önemi büyüktür.

Kalenin fethinin önemi şunlardır;

  • Kulucahisar fethi Osmanlı tarihinde yapılan ilk kale fethidir.
  • Fetih ile Osmanlı beyliğinin büyümesini sağlayan fetihler hız kazanmıştır.
  • Kalede bulunan Hristiyan halka zarar verilmeyerek Osmanlı beyliğinin hoşgörüsü insanlara gösterilmiştir. Ancak bunda halkın Osmanlıyı kabul etmesinin de etkisi vardır.
  • Bizans Osmanlı beyliğine karşı yenilgiye uğramıştır.
  • Kale Türklerin eline geçmiştir.
  • Osmanlı beyliği (devleti) İznik Gölü istikametine doğru büyümeye başlamıştır.

Bu gibi sebeplerle kalenin fethi Türk tarihi açısından önemlidir. Osmanlı devletinin kuruluşunu hızlandıran fetihlerden olan kalenin fethi öğrenciler ve tarihini bilmek isteyenler tarafından unutulmaması gereken bir olaydır.

kulucahisar kalesi, kuruluş osman kale, diriliş ertuğrul kulucahisar,
10.12.2020 Tarih

Yorum Yaz

İsminiz:


Yorumunuz:
(Küfür ve Tehdit içeren yorum sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. IP Adresleri anlık olarak kaydedilmektedir.)
Yorumlar Yükleniyor
 

Kişi yaptığı yorumdan kendisi sorumludur.
İstek ve Şikayetleriniz için E-mail:admin{et}sensiz.com