Ana Sayfa » Genel » İranlı Zombi Gelin Sahar Tabar

İranlı Zombi Gelin Sahar Tabar

Instagram'da yarım milyona yakın takipçisi olan ve zombi gelin olarak adlandırılan İranlı Sahar Tabar'ın yargılamasına devam edildiği haberleri gelmişti. 
Ekim 2019'dan beri cezaevinde olan genç kadının yargılamasının sonlandığı ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı. İranlı gazeteci Masih Alinejad ise haberi duyuran kaynak oldu. Gazeteci yaşanan haksızlık karşısında imza kampanyası başlatacağını ve kararın bozulmasını isteyeceğini de ekledi. Genç kadınının sabit bulunan suçunun ise kamuyu yolsuzluğa teşvik etmek olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Makyajlı Zombi veya Anjelina

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla gündem olan ve bu şekilde gelir elde eden Tabar yaptığı makyajlar ile kendisini zombiye benzetmeyi başarıyordu. Tahran'da yaşayan ve oldukça fazla takipçisi olan genç kadın hükümet yetkilileri tarafından geçen sene ekim ayında hapse atılmıştı. Hakkında birçok suçlama olan kadının cezasının kesinleşmesi büyük şok etkisi yaşanmasına neden oldu.

Yargılaması Yapılan Suçlar

İran medyasında yapılan haberlere göre genç kadının birçok ayrı suçtan dosyası bulunuyor. Bu suçlar arasında küfür, tehdit, şiddete teşvik etme, kabul görmeyen yollardan gelir kazanma ve gençlerin yolsuzluğa sürüklenmesi gibi birçok suç unsuru sayılıyor. Bunların tamamını ise Instagram üzerinden filtre kullanarak ve makyaj yaparak kendini zombiye benzetmesi nedeniyle işlediği öne sürüldü. Yargılama için bir seneden fazla süredir bekleyen Tabar'ın bu suçları işlediği kabul edildi ve cezası onandı.

İmza Kampanyası Başlatılması

Konunun takipçisi olan kadın araştırmacı gazetesi Masih Alinejad konuyla alakalı imza kampanyası başlattığını ve destek istediği Instagram hesabından duyurdu. İran'da bu güne kadar sosyal medya hesapları üzerinden gelir elde ettiği için hapse atılan ve yargılanarak suçu sabit bulunan tek kadın olması da dikkatlerin daha çok toplanmasına neden oldu.

Neden Dikkat Çekti?

Yaptığı paylaşımlarda ilk olarak filtre kullandığının veya makyaj yaptığının anlaşılmaması üzerine gerçek sayılan, estetikle bu şekilde dolaştığı zannedilen genç kadın dünyanın gündemine düştü. Ardından hızla takipçi kazanan ve yarım milyona yakın takipçiye ulaşan Tabar daha profesyonel şekilde resimler paylaşmaya başlayınca hükümetin de dikkatini çekerek yargılanmaya başlandı.

iranlı zombi gelin, sahar tabar, angelina jolie benzemek,
18.12.2020 Genel

Yorum Yaz

İsminiz:


Yorumunuz:
(Küfür ve Tehdit içeren yorum sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. IP Adresleri anlık olarak kaydedilmektedir.)
Yorumlar Yükleniyor
 

Kişi yaptığı yorumdan kendisi sorumludur.
İstek ve Şikayetleriniz için E-mail:admin{et}sensiz.com