Ana Sayfa » Genel » Lütfi Elvan Kimdir? Berat Albayrak Yerine Geldi

Lütfi Elvan Kimdir? Berat Albayrak Yerine Geldi

2007 yılından beri Ak Parti’de çeşitli mevkilerde bulunan Lütfi Elvan 12 Mart 1962 doğumludur. Karaman ilinin Ermenek ilçesinde doğan siyasetçi Ahmet Nuri ve Samiye Elvan çiftinin üçüncü çocuğudur.
Lütfi Elvan ilköğretim ve lise eğitimini Konya’da tamamlamıştır. Lise eğitiminin ardından Elvan İstanbul Üniversitesi’nde Maden Mühendisliği Fakültesi’nde eğitim almıştır. 1983 yılında üniversite mezuniyetinin ardından Birleşik Krallığa giden Elvan burada Leeds Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. Yüksek lisans alanı ise Maden ve Yöneylem’dir. Ünlü siyasetçi aynı zamanda Amerika’da 1995 yılında Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi almıştır.

İş Hayatı

Eğitimini tamamlayan Lütfi Elvan 1987 yılında iş hayatına atılmıştır. İlk çalıştığı kurum ise Etibank’tır ve Elvan burada genel müdürlük ve makine ile yöneylem mühendisliği görevlerini yerine getirmiştir. 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’na geçiş yapan Elvan burada ise uzman yardımcılığı görevini yerine getirmiştir. 1996 yılına kadar uzman yardımcısı olarak çalışan maden mühendisi 1996 yılı itibariyle de Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde çalışmıştır. Elvan’ın 2002 yılı itibariyle görev ise müsteşar yardımcılığı olmuştur ve bu görevi 2007 yılına kadar devam ettirmiştir.

Siyasi Kariyeri

Lütfi Elvan’ın siyasi kariyeri 2007 yılının Temmuz ayında müsteşar yardımcılığı görevinden istifa etmesiyle başlamıştır. Ak Parti’ye katılan Elvan parti adına seçimlere katılmış ve siyasi kariyeri başlamıştır.

Elvan’ın 13 yıllık siyasi kariyerinde bulunduğu mevki ve görevler şunlardır;

  • 2007 yılında yapılan seçimlerde Ak Parti’den Karaman milletvekili olarak seçilmiştir.
  • 2007 yılı itibariyle Ak Parti genel başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanlığını yapmıştır.
  • Aynı yıl Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı görevinde bulunmuştur.
  • 2011 yılında tekrar seçimlere katılan Lütfi Elvan meclise girmeyi başarmıştır.
  • 2013 - 2015 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapmıştır.
  • 2015 yılında seçim için görevini devreden başarılı siyasetçi 1 Kasım 2015 yılında Mersin milletvekili olarak meclise girmiştir.
  • Seçimlerin ardından başbakan yardımcılığı yapan Elvan 2016 yılında ise Binali Yıldırım tarafından Kalkınma Bakanlığı görevine getirilmiştir.
  • 2018 yılı tarihinden beri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’nda bulunan Lütfi Elvan 10 Kasım 2020 tarihi itibariyle Hazine ve Maliye Bakanı olmuştur. Bakan Berat Albayrak’ın istifasının ardından Cumhurbaşkanı tarafından göreve Lütfi Elvan getirilmiştir.

Aile Hayatı

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı, Zeliha Elvan ile evlidir. İkilinin iki çocuğu vardır.

lütfi elvan, berat albayrak, maliye bakanı, damat bakan,
16.11.2020 Genel

Yorum Yaz

İsminiz:


Yorumunuz:
(Küfür ve Tehdit içeren yorum sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. IP Adresleri anlık olarak kaydedilmektedir.)
Yorumlar Yükleniyor
 

Kişi yaptığı yorumdan kendisi sorumludur.
İstek ve Şikayetleriniz için E-mail:admin{et}sensiz.com