Ana Sayfa » Tarih » Atatürk'ün Saatinin Parçalandığı Yer

Atatürk'ün Saatinin Parçalandığı Yer

Takvimler 10 Ağustos 1915'i gösterdiğinde o tarihi an yaşanmıştı. Çanakkale Savaşı esnasında Conkbayırı'nda Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal saldırı emrini vermişti. Kısa bir süre sonra göğsüne şarapnel parçası isabet etti.
Atatürk'ü ölümden kurtaran ise cebindeki köstekli saat olmuştu. Ağrısını hissetse de ufak bir kanamayla atlatsa da Gazi Mustafa Kemal hayatta kalmıştı neticede. Atatürk'ün saatinin parçalanması Gazi Mustafa Kemal'in hayatını kurtarmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kurtaran o saat tarihçilerin, akademisyenlerin ve birçok insanın tartışma konusu oldu yıllarca. İlkokul kitaplarında işlendi. Melih Cevdet Anday 'Atatürk'ün Saati' adlı bir şiir yazdı. Hatta bir İsviçre'deki bir saat fabrikası o saatin akibetini sormuş peşine düşmüştü. 1939 tarihli gazetelere haber olan meselede, fabrikanın saatin yerini bildirene bin İsviçre Frank'ı, saatin kendisine ise 250 bin İsviçre Frank'ı vereceği söyleniyordu. Saat Alman General ve Osmanlı Paşası Liman Von Sanders'e hediye edilir. Sonrası meçhul. Çalındığını söyleyen kaynaklar da var Sanders ailesinin kaybettiğini söyleyen kaynaklar da...Atatürk'ün saatinin parçalandığı yer ise halen Conkbayırı'nda işaretlidir. Conkbayırı Çanakkele Eceabat ilçesinde bir mevkidir. Üst üstüste ve yan yana yığılan 4 büyük mermer güllelerle işaretlenen noktaya bir de tabela dikilidir. Tabelada: "Atatürk'ün saatinin parçalandığı yer" yazar. Fakat bazı kaynaklar ise aslında saatin parçalandığı noktanın bu tabeladan 100 metre doğuda olduğunu iddia eder. Açık adres: 17900 Kocadere Köyü Eceabat / Çanakkale

atatürkün saati, conkbayırı mevkii, çanakkale zaferi, liman von sanders, melih cevdet anday, atatürk'ün hayatını kurtaran saat,
21.05.2019 Tarih

Yorum Yaz

İsminiz:


Yorumunuz:
(Küfür ve Tehdit içeren yorum sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. IP Adresleri anlık olarak kaydedilmektedir.)
Yorumlar Yükleniyor
 

Kişi yaptığı yorumdan kendisi sorumludur.